Võltsbroneeringute kasutamine on eksitav kauplemisvõte

23.10.2018 | Kinnisvara ja ehitus

Autor: Siim Mägi

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman sõnas eile Kinnisvarauudised.ee portaali vahendusel artiklis “Arendajad vassivad müüdud korterite arvuga”, et Eestis tegutsevad kinnisvaraarendajad on hakanud arendusprojektide veebilehtedel kasutama võltsbroneeringuid. Võltsbroneering on aga eksitav kauplemisvõte tarbijakaitseaduse tähenduses ja on selle kasutamine on keelatud.

Mis on võltsbroneeringute eesmärk?

Võltsbroneeringute kasutamise eesmärk on näidata arendusprojekti reaalsest edukamana ja tekitada potentsiaalsetes ostjates tunne, et tegemist on atraktiivse objektiga, mis müüb hästi.

Kui Sooman viitas võltsbroneeringute vastuolule üldise turundusideoloogiaga, siis tarbijakaitseseaduse kohaselt on selline tegevus lausa keelatud.

Ebaaus kauplemisvõte on keelatud

Nimelt on tarbijakaitseseaduse kohaselt keelatud ebaausate kauplemisvõtete kasutamine. Ebaaus kauplemisvõte on seejuures eelkõige tarbijat eksitav või tema suhtes agressiivne kauplemisvõte. Võltsbroneeringute näol on ilmselt tegemist eksitava kauplemisvõttega, kuna tarbijale antakse ebaõiget teavet kauba kättesaadavuse kohta.

Mis tagajärjed on ebaausa kauplemisvõtte kasutamisel?

Ebaausa kauplemisvõtte kasutamise keelu rikkumine ei too seaduse kohaselt automaatselt kaasa tehingu tühisust, kuid võib siiski olla argumendiks näiteks tehingust taganemisel või kahjunõude esitamisel. Lisaks muidugi riskib võltsbroneeringute kasutaja Tarbijakaitseameti menetluse ja sellest tulenevate sanktsioonide ning mainekahjuga.

Artikkel on avaldatud Kinnisvarauudised.ee portaalis.